Korzystanie z tarasu to doskonała okazja, aby spędzić czas w otoczeniu natury. W naszych warunkach atmosferycznych możemy cieszyć się jego urokami przez zaledwie kilka miesięcy w roku, gdy pogoda jest sprzyjająca. Aby móc korzystać z tarasu nawet w deszczowe dni, warto odpowiednio ochronić się przed niekorzystną aurą. Przeczytaj artykuł i sprawdź, czym warto zadaszyć taras!
Czy po zamontowaniu zadaszenia w pomieszczeniu przylegającym do tarasu nie będzie zbyt ciemno?
Kiedy jest tak, że pomieszczenie ma kilka okien i tylko niektóre z nich wychodzą na taras – warto rozważyć wykorzystanie daszków lub częściowego zadaszenia. Takie rozwiązanie zapewni ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, ale równocześnie pozwoli na uzyskanie dodatkowej ilości światła do wnętrza.
Na rynku dostępnych jest wiele modułowych daszków, stworzonych z myślą o zadaszeniu tarasu. Ich designerski wygląd idealnie wpasowuje się w każdy rodzaj otoczenia. Dzięki nim możliwe jest zabezpieczenie drzwi przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak deszcz, śnieg czy mróz. Co więcej, producenci tego typu produktów gwarantują klientom odszkodowanie w przypadku uszkodzeń powstałych w działania naturalnych sił.
Można też zamontować markizę. Rozważając jej kupno warto wiedzieć, że najpopularniejsze modele mają zwykle szerokość około 5 metrów, a ich rozłożenie może dać 3,5 metra cienia i ważą jedynie 50 kilogramów. Należy jednak pamiętać o ich odpowiednim użytkowaniu – jeśli wiatr jest zbyt silny należy zwinąć markizę lub zainwestować w automatyczny system.
Czy zadaszenie tarasu nie wpłynie negatywnie na wygląd budynku?
Zadaszenie tarasów to ważny aspekt przy projektowaniu architektonicznym, ponieważ wpływa na wygląd i proporcje budynku. To, jakiego rodzaju zadaszenia użyć, zależy od stylu domu. Do nowoczesnej willi o prostym kształcie i szarej elewacji będą pasowały inne rodzaje zadaszeń niż do tradycyjnego pastelowego czy drewnianego domku. Z tego powodu kwestię zadaszenia tarasu warto wziąć pod uwagę już na etapie projektowania domu.
Czy zadaszenia tarasu nie zniszczy śnieg?
Kiedy nadchodzą mrozy i zaczynają się odwilże, dachy domów narażone są na ciężar spadającego śniegu. Jego masa może wynosić setki kilogramów – wystarczy jedna warstwa o grubości 15 cm, aby przekroczyć 50 kg. W sytuacji gdy dach jest bez płotków przeciwśniegowych, delikatne pokrycie może okazać się niewystarczające.
Zadaszenie tarasu dla majsterkowiczów
Masz ochotę wykonać zadaszenie tarasu samodzielnie? Aby to zrobić, najpierw należy stworzyć konstrukcję. Najlepiej jest użyć krawędziaków z drewna iglastego, takich jak sosna, świerk czy modrzew. Aby zapewnić trwałość i odpowiednią wytrzymałość na czynniki zewnętrzne, drewnianym elementom powinno się nadać odpowiednie wykończenie poprzez heblowanie i impregnowanie. Dodatkowo warto polakierować drewniane elementy dwuwarstwowo – pierwsza warstwa lakieru należy nałożyć przed montażem konstrukcji, a druga po jej skończonym składaniu.
Słupy nośne powinny być zamontowane na betonowych stopach fundamentowych, które mają wystawać nad poziom terenu około 10 cm. Można je również osadzić na tarasie, ale wymagane jest wtedy użycie specjalnych uchwytów mocowanych przez śruby lub pręty umieszczonych już w betonowej podstawie. Elementy dachu mogą być albo samonośne, albo mocowane do ścian budynku. W tym drugim przypadku belka opierająca się o krokwie musi być przytwierdzona do ściany budynku kotwami stalowymi.
Pokrycie dachu jest istotnym i ważnym elementem, który należy właściwie zamontować, aby zapewnić bezpieczeństwo i trwałość. Do tego celu możemy użyć różnych materiałów – np. płyt poliwęglanowych do krokwi, blachodachówek lub gontu bitumicznego. W przypadku poliwęglanu należy pamiętać o odpowiedniej izolacji termicznej oraz ustawieniu pod kątem co najmniej 5° by utrzymać spadek dachu.
Płyty poliwęglanowe mają warstwę, której zadaniem jest chronić promieniami UV. Powinny być zamontowane tą stroną ku górze. Kanaliki z kolei powinny być starannie zabezpieczone przed wnikaniem brudu, insektów i wilgoci. Przy doborze elementów konstrukcyjnych należy pamiętać o tym, aby zadaszenie i słupy nośne nie wypadały w świetle otworów okiennych i drzwiowych oraz aby połączenie zadaszenia ze ścianą było poprawne. W miejscach szczególnie narażonych na działanie wody, warto dodatkowo wykorzsytać obróbki blacharskie, a także rozważyć zamontowanie rynien.
Zadaszenie tarasu – materiały pokryciowe
Poliwęglan to popularne tworzywo sztuczne o bezbarwnej kolorystyce. Ma ono aż o połowę mniejszą wagę niż szkło i jest nieporównywalnie bardziej odporne na uszkodzenia w wyniku upadku. W handlu komercyjnym poliwęglan dostępny jest w formie litych płyt (grubość do 15 mm, przepuszczalność światła do 92%) oraz materiału komorowego (kanalikowego) o maksymalnej grubości 25 mm. Poliwęglan ma zdolność utrzymywania swojej postaci przez długi czas nawet podczas szybkich zmian temperatury (od -40 do +120°C).
Poliwęglan jest plastyczny, dzięki czemu łatwo go obrabiać. Może występować też w formie barwionej, która zapewnia najlepszą ochronę przed promieniowaniem UV. Warto wiedzieć, że czasem pod wpływem zmian temperatury może on trzeszczeć, a na tarasie podczas upałów może za jego sprawą być naprawdę gorąco. Dlatego warto pomyśleć o montażu bambusowych lub płóciennych rolet przed zastosowaniem pokrycia z poliwęglanu.
Blachodachówka jest trwałym i lekkim materiałem, ale niestety nie przepuszcza światła. Aby uzyskać bardziej atrakcyjny wygląd budynku z zewnątrz, po blasze konieczne jest zastosowanie podbitki. Deszcz na tarasie sprawi, że będzie on głośny, dlatego warto wybrać gont bitumiczny lub trwalsze pokrycia dachowe takie jak dachówki ceramiczne lub betonowe. Nietransparentne materiały mogą stwarzać cień na tarasie oraz przylegające do niego pomieszczenia, aczkolwiek w celu uzyskania pełnej spójności stylistycznej domu warto wybrać materiały zbliżone wyglądem do jego elewacji.
Innym rozwiązaniem są pergole, czyli dwie równoległe konstrukcje słupów z lekką kratownicą na górze. To znakomity sposób na stworzenie naturalnego zadaszenia. Pnące się po nich rośliny tworzą cień w lecie, a zimą będzie można cieszyć się promieniami słonecznymi przez odsłonięte liścienie.
Jeszcze innym rozwiązaniem jest usytuowanie poliwęglanowego daszku, ale wymaga on większych nakładów pracy i czasu na utrzymanie go w czystości