Dziecko

Kolaktaza – krople na kolki u dziecka

krople dla dzieci

Kolki u dzieci są bardzo częstym problemem. Wiele niemowląt cierpi z powodu różnych dolegliwości trawiennych, które mogą wywołać silny ból i dyskomfort, a także prowadzić do płaczu. Kolaktaza to produkt, który może złagodzić taki stan u dziecka. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na jej temat!

Co to jest kolaktaza? 

Kolaktaza to preparat medyczny przeznaczony szczególnie dla niemowląt, który ma na celu złagodzenie objawów nietolerancji laktozy. Zawiera on specjalną formułę enzymów, które rozkładają laktozę na proste cukry i ułatwiają jej szybsze przyswajanie przez organizm. W efekcie, zmniejsza się ilość godzin płaczu spowodowanych problemami trawiennymi takimi jak kolka. Wśród składników kolaktazy znajduje się woda, gliceryna i laktaza. Kolaktaza jest bardzo łagodna dla delikatnego żołądka niemowlaka i tym samym bezpieczna w stosowaniu.

Właściwości i przeznaczenie kolaktazy

Kolaktaza to specjalny środek spożywczy, skierowany do niemowląt, który ma na celu łagodzenie objawów trawiennych wynikających z nietolerancji laktozy. Jego stosowanie pozwala zniwelować odczuwalne przez dzieci dolegliwości kolkowe oraz ograniczać czas płaczu. Krople są wykonane w taki sposób, by jak najmocniej i jak najszybciej zminimalizować objawy u dziecka. Kolaktaza zawiera aktywne składniki, które ułatwiają trawienie i redukują ewentualne skurcze, jednocześnie łagodząc bóle brzuszka.

Zalecane dzienne spożycie kolaktazy

Kolaktazę można stosować w diecie dzieci, które są karmione piersią lub mlekiem modyfikowanym. 

Karmienie piersią

Aby przygotować mleko, należy wlać do wysterylizowanego, plastikowego pojemnika kilka łyżeczek mleka z piersi. Następnie należy dodać do niego 4 krople enzymu kolaktazy. Podajemy je dziecku, po czym kontynuujemy karmienie piersią.

Mleko modyfikowane

Przed podaniem dziecku mleka, należy je wcześniej przygotować zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Przede wszystkim należy upewnić się, że jest ono odpowiednio ciepłe (nie gorące!), by wysoka temperatura nie spowodowała uszkodzenia enzymu. Następnym krokiem będzie dodanie do ciepłego mleka 4 kropli kolaktazy i energiczne wstrząśnięcie butelki, dzięki czemu składnik aktywny będzie dobrze rozpuszczony i cała mieszanina będzie gotowa do użycia. Resztki pozostałej mieszaniny należy niezwłocznie wyrzucić.

Przygotowywanie mleka do późniejszego wykorzystania

Aby przygotować takie mleko należy postępować zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Do ciepłego mleka należy dodać 2 krople kolaktazy i wstawić całość do lodówki na minimum 4 godziny. Mieszanka powinna być wykorzystana w ciągu 12 godzin od chwili jej sporządzenia.

Aby ją podgrzać do odpowiedniej temperatury, warto używać butelkowego ogrzewacza lub tradycyjnego garnka i wrzącej wody. Niewykorzystaną część preparatu należy wyrzucić.

Gotowa mieszanka

Podgrzej mleko do odpowiedniej temperatury. Dodaj 4 krople kolaktazy do ciepłego (nie gorącego) mleka i wstrząśnij butelkę, aby starannie wymieszać składniki. Następnie podaj je dziecku. Niewykorzystaną mieszaninę należy wyrzucić.

Przechowywanie kropli

Kolaktazę w kroplach należy przechowywać w temperaturze poniżej 25°C, lecz nie wolno jej zamrażać. Krople powinny zostać zużyte w ciągu maksymalnie 3 tygodni od momentu otwarcia opakowania. Ważne jest, aby przechowywać je poza zasięgiem małych dzieci.

O autorze

Moje teksty

Cześć! Jestem Sylwia i uwielbiam tworzyć rankingi najlepszych rzeczy. Ciągle szukam perełek, które warto polecić innym - od kosmetyków, przez elektronikę, po nieoczywiste kierunki podróży, które zapierają dech w piersiach. Jeśli chcesz wiedzieć co jest naj, to zaglądaj do mnie regularnie!