Rodzaje wyświetlaczy 

3 min czytania

rodzaje wyświetlaczy

Wierne odwzorowanie kolorów? A może odpowiednie kąty widzenia? To jedne z rzeczy, jakie powinien zapewniać wysokiej jakości ekran w smartfonie. Sprawdź rodzaje wyświetlaczy i zobacz, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.

Podstawowe rodzaje wyświetlaczy w smartfonach

Mobilne urządzenia, takie jak smartfony, towarzyszą nam na każdym kroku.  Stosujemy je do komunikacji, pracy czy też rozrywki. Na komfort ich użytkowania wpływa natomiast wiele elementów, w tym m.in. rodzaje wyświetlaczy.

Dzięki nieustannemu rozwojowi technologii, telefony wykorzystują różnorodne typy ekranów. Poszczególne z nich zapewniają odmienną jakość obrazu czy wydajność energetyczną. Ich specyficzne właściwości sprawiają, że mają różne zastosowania.

Wszystkie rodzaje wyświetlaczy, m.in. TFT, TN, IPS czy OLED, odznaczają się kilkoma zaletami i wadami. Wybierając urządzenie mobilne, należy wziąć je pod uwagę. Czym więc charakteryzują się ekrany w smartfonach?

Wyświetlacze LCD, TFT i TN

Do niedawna największą popularnością cieszyły się ekrany LCD (Liquid Crystal Display), TFT (Thin-Film Transistor) i TN (Twisted Nematic). Wszystkie z nich wykorzystują technologię elektrolityczną, spotykaną w tańszych smartfonach. Ze względu na niskie koszty produkcji stanowią powszechny wybór w segmencie typu budżetowego. Wykazują się ograniczoną jakością obrazu. Dotyczy to głównie żywotności kolorów oraz kątów widzenia. Problemem są też zniekształcenia barw. Wszystko to wpływa na komfort użytkowania urządzenia.

Jeśli chodzi o rodzaje wyświetlaczy LCD, wyszczególnić należy też IGZO (Indium Gallium Zinc Oxide) i LTPS LCD (Low-Temperature Polycrystalline Silicon LCD). Pierwsze z nich oferują m.in. wyższą rozdzielczość. Uwagę zwraca ulepszona ostrość obrazu. 

Zaawansowanym rozwiązaniem jest również LTPS LCD. Ze względu na dobry czas reakcji ekranu, stanowią właściwy wybór dla osób oczekujących wydajności i szybkości niezbędnych m.in. dla multimediów. 

Sprawdź tanie smartfony do 500 zł: https://testowaniaczar.pl/tanie-smartfony-ranking-telefonow-do-500-zl/.

Wyświetlacze IPS

Dobrym rozwiązaniem w smartfonach mogą być ekrany IPS. To rozwinięta forma LCD o znacznie wyższej jakości. Oferują m.in. szerokie kąty widzenia. Niezależnie pod jakim kątem użytkownik spojrzy na wyświetlacz IPS, pozostanie on wyraźny i pozbawiony zniekształceń. Jest to przydatne przy oglądaniu filmów w kilka osób.

Ten rodzaj wyświetlaczy zachowuje też wierność odtwarzania kolorów. Użytkownicy skupiający się na przeglądaniu zdjęć oraz wyświetlaniu wideo mogą cieszyć się z żywych i neutralnych barw.

In-Plane Switching to jednak duże zróżnicowanie jakości. Poszczególne modele smartfonów wielu producentów mają odmienną jasność, kontrast i dokładność kolorów. Wybierając urządzenie z IPS, warto więc sprawdzić rozwiązania, jakie oferuje pod względem funkcji i specyfikacji.

Wyświetlacze AMOLED i Super AMOLED

Rodzaje wyświetlaczy OLED, w tym AMOLED i Super AMOLED,  mają ograniczone diody elektroluminescencyjne. Na komfort ich użytkowania wpływa wykorzystywanie przez piksele własnego światła. W przeciwieństwie do ekranów LCD nie ma potrzeby emitowania uzupełniającego podświetlenia. 

Ekrany OLED to m.in. lepszy kontrast niż w przypadku LCD. Co więcej, dzięki wyłączeniu pikseli można uzyskać niezwykłą głębię czerni. Same kolory są żywsze i bardziej nasycone.

Z kolei AMOLED i Super AMOLED to ulepszone wersje o lepszej widoczności w warunkach zewnętrznych oraz mniejszym stopniu odbijania światła.

Wyświetlacze typu P-OLED

Mówiąc o rodzajach wyświetlaczy, trzeba też wspomnieć o P-OLED (Plastic Organic Light-Emitting Diode). To odmiana OLED z plastikowym substratem. Dzięki niemu ekran zachowuje większą odporność na uszkodzenia i elastyczność. Z głównych zalet należy również wyróżnić niespotykaną jakość obrazu, który może być jednak podatny na wypalanie. 

Sprawdź ranking telefonów do 1000 https://testowaniaczar.pl/jaki-smartfon-kupic-do-1000-zl-ranking-smartfonow-2023/.

Wyświetlacze Retina w smartfonach Apple

Rodzaj wyświetlacza o wysokiej rozdzielności? Jest nim ekran Retina wprowadzony przez markę Apple. Ze względu na ostrość i szczegółowość obrazu, cenią go użytkownicy, którym zależy na grafice o szczególnej jakości.

W ekranach Retina stosuje się m.in. technologię IPS (In-Plane Switching). W dokładny sposób wyświetlają tekst oraz zdjęcia. Całość zachowuje płynność obrazu wideo. Dzięki wysokiej rozdzielczości i gęstości pikseli nadają się do projektowania graficznego i innych profesjonalnych zastosowań.

Duże zaawansowanie technologiczne tego rodzaju ekranów sprawia, że smartfony wymagają mocnych wyświetlaczy graficznych. Można je znaleźć m.in. w iPhone’ach firmy Apple.

Rodzaje ekranów w smartfonach – rozdzielczości i proporcje

Wybierając smartfon, trzeba pamiętać, że poszczególne rodzaje wyświetlaczy stają się coraz większe. Najpopularniejsze modele wykorzystują ekrany przynajmniej 5,5 cala. Na co warto zwrócić uwagę?

Proporcje wyświetlacza w wersji niestandardowej

Dobrze, jeśli urządzenie ma niestandardowe proporcje obrazu – układ 18:9 (2:1), a nawet 18,5:9 czy 19,5:9. Przy niezmienionej szerokości smartfona, użytkownik korzysta z większego obszaru roboczego. 

Telefony bez bramek

Komfort użytkowania sprzętu może zwiększać brak ramek. Takie telefony mają ekran stanowiący prawie cały jego front. Dzięki temu zwiększa się jednocześnie przekątna wyświetlacza.

Rozdzielczość ekranu

Oprócz rodzaju wyświetlacza liczy się też rozdzielczość. Przy dużych ekranach standardem jest Full HD – 1920×1080 pikseli. Inne nowe rozwiązania to 2160×1080  lub 2280×1080 pikseli, czyli Full HD+.

Droższa półka cenowa to QHD lub QHD+ z 1440 pikselami w poziomie. Do wyboru jest też 4K (3840×2160 px).

Na jakie parametry wyświetlacza warto zwrócić uwagę?

Wydajność urządzenia, funkcjonalność. długa żywotność baterii – to pożądane cechy telefonu przez każdego użytkownika. Priorytetem jest też rodzaj wyświetlacza i jego parametry.

Jedna z właściwości to częstotliwość odświeżania. Wyrażana w hercach, decyduje o płynności działania ekranu. Może wynosić 60, 90, a nawet 240 Hz. Im większa wartość, tym lepiej. Wysoka liczba herców przekłada się jednak na ograniczenie czasu działania baterii.

Kolejna rzecz to technologia HDR. Warto na nią postawić, ponieważ obraz staje się intensywniejszy i bardziej naturalny.

Jak widać, w smartfonach znaleźć można różne rodzaje wyświetlaczy. Wszystkie z nich oferują odmienne standardy, jeśli chodzi o rozdzielczość, efektywność energetyczną czy design. Te aspekty warto uwzględnić przy wyborze urządzenia mobilnego.

Bateria w telefonie 

admin
1 min czytania