Uroda i zdrowie

Najlepsza maść na siniaki i krwiaki

masc siniaki

Siniaki są rezultatem uderzenia na daną część ciała, co prowadzi do rozerwania małych naczyń pod skórą. Zazwyczaj proces ich gojenia trwa od tygodnia do 10 dni. W celu jego przyspieszenia warto użyć specjalnej maści na siniaki. Która z nich zadziała najbardziej skutecznie? Czy dobrą opcją jest maść z heparyną lub arniką?

Czym są siniaki i krwiaki oraz jak się tworzą?

Gdy krew z uszkodzonych naczyń wypływa do otaczających tkanek po uderzeniu, pojawia się siniak. Na początku ma on czerwoną barwę. W miarę upływu czasu kolor siniaka ulega zmianie, co jest wynikiem degradacji hemoglobiny. Jeżeli siniak prawidłowo się goi, powinien stopniowo nabierać żółtego odcienia. To oznacza, że popękane naczynia krwionośne zaczynają się zamykać. Jeżeli nie, a miejsce uderzenia wciąż jest czerwone, istnieje wysokie prawdopodobieństwo powstania krwiaka.

Gojenie siniaków zwykle trwa około 10 dni, lecz wiele osób pragnie pozbyć się ich jak najszybciej. Dlatego też są zainteresowani nabyciem maści na siniaki, która złagodzi ból i przyspieszy proces gojenia. Czasem siniaki pojawiają się w miejscach dobrze widocznych, co może być nieestetyczne.

Jaką maść na siniaki wybrać?

Decydując się na zakup maści na siniaki, trzeba zwrócić uwagę, aby posiadała właściwości uszczelniające naczynia krwionośne, przeciwzapalne i przeciwbólowe, a także przeciwzakrzepowe. W ofercie aptek znajdziemy różne opcje:

  • maści na siniaki i krwiaki o działaniu przeciwzapalnym – na przykład maść z heparyną;
  • żele na siniaki, które uszczelniają naczynia – zawierają heparynę, arnikę lub kasztanowiec;
  • żele na stłuczenia z działaniem przeciwbólowym – z dodatkiem ibuprofenu i mentolu lub naproxenu;
  • kremy na siniaki z żywokostem;
  • maści na siniaki i opuchliznę łagodzące obrzęki – z octanowinianiem glinu.

Dostępnych jest wiele preparatów, które mogą nam pomóc. Ich koszt to wydatek od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Konsultacja z doświadczonym farmaceutą na pewno pomoże wybrać odpowiedni produkt.

Dlaczego warto wybrać maść na siniaki z heparyną?

Heparyna, substancja naturalnie występująca w komórkach tucznych naszego ciała, jest stosowana w medycynie od 1938 roku z powodu swoich właściwości zapobiegających krzepnięciu krwi. Głównie znajduje zastosowanie w profilaktyce przeciwzakrzepowej. Ale nie jest to jedyny sposób jej wykorzystania – ma również właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwłuszczycowe. 

Heparyna jest kluczowym składnikiem maści na krwiaki, skutecznie uszczelniającej pęknięte naczynia krwionośne i hamującej rozwój stanu zapalnego. Ponadto substancja ta przyspiesza wchłanianie krwiaków i wybroczyn, co znacznie przyspiesza proces gojenia. Z tych powodów heparyna jest uznawana za najskuteczniejszą maść na siniaki. 

Często maść na siniaki z heparyną zawiera dodatkowo escynę, substancję o podobnym działaniu. Maści i żele z heparyną i escyną działają miejscowo, łagodząc ból i uczucie napięcia skóry podczas gojenia.

Co powinna zawierać maść na krwiaki?

Sprawdzonym lekiem na krwiaki jest maść z kasztanowcem. Zawiera escynę, czyli saponinę uzyskiwaną z nasion kasztanowca. Ma ona działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwobrzękowe. Co więcej, uszczelnia naczynia krwionośne poprzez zwiększenie ich elastyczności. Taki preparat jest również dobrą opcją na siniaki i stłuczenia.

Maść z żywokostem to kolejne rozwiązanie, aby skutecznie pozbyć się krwiaków. Pamiętajmy jednak, że stosuje się go wyłącznie zewnętrznie. Żywokost posiada działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. W aptekach i sklepach zielarskich oferowane są maści, kremy i ekstrakty z tej rośliny na bazie alkoholu, który jest niezastąpiony w łagodzeniu bólów stawowo-mięśniowych. Koszt preparatów z żywokostem to około kilkanaście złotych.

Jakie domowe metody pomogą na siniaki?

Podstawową domową metodą na siniaki czy krwiaki jest zastosowanie zimnego okładu. Możemy przygotować go samodzielnie lub udać się do apteki po gotowy kompres zimno-ciepły, który w razie potrzeby można podgrzać lub zamrozić. Jest to skuteczna metoda na siniaki na twarzy.

Alternatywnie możemy zastosować okłady z liści kapusty lub surowych ziemniaków. Ziemniaki zawierają katalazę, związek o działaniu przeciwobrzękowym. Ponadto sól również ma zdolność „wyciągania” płynów, co sprawia, że solne okłady są skuteczne na stłuczenia. Pomocny może okazać się również ocet, choć ze względu na swój intensywny, drażniący zapach jest rzadko stosowany.

Sprawdź: Najlepsza maść na oparzenia

O autorze

Moje teksty

Cześć! Jestem Sylwia i uwielbiam tworzyć rankingi najlepszych rzeczy. Ciągle szukam perełek, które warto polecić innym - od kosmetyków, przez elektronikę, po nieoczywiste kierunki podróży, które zapierają dech w piersiach. Jeśli chcesz wiedzieć co jest naj, to zaglądaj do mnie regularnie!